Provost and Fellows of King's

You can also look for Fellows using the gallery view.

Provost

Prof Michael Proctor FRS

Fellows

Name Subject Role
Ronojoy Adhikari Applied mathematics Fellow
Tess Adkins Geography
Sebastian Ahnert Natural Sciences
Mark Ainslie Engineering Junior Research Fellow, Royal Academy of Engineering Research Fellow
David Al-Attar Geophysics
Anna Alexandrova History & Philosophy of Science Director of Studies
John Arnold History Director of Studies
Nick Atkins Engineering Director of Studies
Gareth Austin History Director of Studies
William Baker Structural Engineering Extraordinary Fellow
Amanda Barber Neuroscience
John Barber Politics
Michael Bate Developmental Biology
Andreas Bender Chemistry Director of Studies
Nathanael Berestycki Mathematics Director of Studies
Alice Blackhurst Junior Research Fellow
Peter de Bolla English Wine Steward
Mirjana Bozic Psychology Director of Studies
Angela Breitenbach Philosophy
Sydney Brenner Genetic Medicine
Jude Browne Social Sciences Director of Studies, Human, Social, and Political Science
Nick Bullock Architecture Director of Studies
Bill Burgwinkle French Director of Studies, Assistant Admissions Tutor
Matei Candea Social Anthropology Fellow
Keith Carne Mathematics First Bursar
Richard Causton Music
Nick Cavalla Extraordinary Fellow King's Investment Committee
Goylette Chami Medical sciences Junior Research Fellow
Stephen Cherry Theology Dean, Director of Studies, Tutor
Stephen Cleobury Music Director of Music
Francesco Colucci Life Sciences Director of Studies
Sarah Crisp Medicine Director of Studies
Laura Davies English Director of Studies
Anne Davis Applied Mathematics
Megan Donaldson Law Junior Research Fellow
John Dunn Politics
David Dunne Pathology Director of Research
Caroline van Eck Art History Professorial Fellow, Director of Studies in Art History
George Efstathiou Astronomy
Brad Epps Modern Languages
Aytek Erdil Economics Director of Studies
Khaled Fahmy Modern Middle Eastern history Fellow
Elisa Faraglia Economics Director of Studies
James Fawcett Physiology Fellow
Iain Fenlon Music
Timothy Flack Electrical Engineering Senior Tutor, Director of Studies, Tutor
Robert Foley Biological Anthropology Director of Studies
Stephen Fried Biophysics and Biochemistry
Dejan Gajic Mathematics Fellow
Matthew Gandy Geography Director of Studies
Juan Garaycoechea Molecular Biology Junior Research Fellow
Chryssi Giannitsarou Economics Financial Tutor and Director of Studies
Anthony Giddens Sociology Non-resident Fellow
Ingo Gildenhard Classics Director of Studies
Christopher Gilligan Mathematical Biology Director of Studies
Simon Goldhill Classics
David Good Social Psychology
Julian Griffin Biological Chemistry Director of Studies, Assistant Tutor, Tutor
Tim Griffin Computer Science Director of Studies, Tutor
Gillian Griffiths Medicine Director of Studies
Ben Gripaios Theoretical High Energy Physics Trapnell Fellow, Director of Studies
Mark Gross Pure Mathematcis Professorial fellow, Director of Studies
Henning Grosse Ruse-Khan Law Lay dean, Director of Studies
Aline Guillermet Art History and Theory Junior Research Fellow
Cesare Hall Engineering Director of Studies, Assistant Admissions Tutor
Andrew Hammond Chaplain
Lorraine Headen Director of Development
John Henderson Classics
Felipe Hernandez Architecture Admission Tutor, Director of Studies
David Hillman English
Rachel G. Hoffman History
Stephen Hugh-Jones Social Anthropology
Caroline Humphrey Asian Anthropology Graduate tutor
Herbert Huppert Theoretical Geophysics
Martin Hyland Pure Mathematics
Philip Isaac (Domus Bursar) Domus Bursar
Peter Jones History Librarian
Aileen Kelly Russian Fellow
Barry Keverne Behavioural Neuroscience
James Laidlaw Social Anthropology
Richard Lambert Physical Chemistry
Charlie Loke Reproductive Immunology
Sarah Lummis Biochemistry Director of Studies
Alan Macfarlane Anthropological Science
Marwa Mahmoud Junior Research Fellow
Nicholas Marston Music Vice-Provost, Director of Studies, Praelector
Jean Michel Massing History of Art
Judith Mayhew Jonas Non-resident Fellow
Dan McKenzie Earth Sciences
Cam Middleton Engineering
Perveez Mody Social Anthropology Fellow
Ashley Moffett Medical Sciences Tutor
Geoff Moggridge Chemical Engineering Director of Studies
Ken Moody Computer Sciences
Clément Mouhot Mathematics
David Munday Experimental Physics
Basim Musallam Islamic Studies
Rory O'Bryen Latin American Cultural Studies Director of Studies, Tutor
Julienne Obadia Anthropology Fellow
Rosanna Omitowoju Classics Director of Studies, Tutor
Robin Osborne Ancient History Fellow
David Payne Engineering
Adriana Pesci Applied Maths and Theoretical Physics
Christopher Prendergast French
Michael Proctor Applied Mathematics Provost
Mezna Qato History (Middle East) Junior Research Fellow
Surabhi Ranganathan Law Director of Studies
Marek Rei Computer Science Senior Research Associate
Robert Rowthorn Economics
Paul Ryan Economics
Hamid Sabourian Economics
Paul Sagar Politics Junior Research Fellow
Jason Sharman Politics Fellow
Mark Smith History Director of Studies
Michael Sonenscher History
Sharath Srinivasan Politics Fellow
Gareth Stedman Jones History
Erika Swales German
James Taylor Engineering Junior Research Fellow
Simone Teufel Computational Linguistics
James Trevithick Economics
Bert Vaux Linguistics Graduate Tutor MT & LT
Rob Wallach Material Sciences Director of Postdoctoral Affairs in the University
Darin Weinberg Sociology Director of Studies
Godela Weiss-Sussex German Graduate Tutor, Director of Studies
Tom White Physics
John Young Applied Thermodynamics
Nicolette Zeeman English